What I'm Buying - Maceys 9/30

Wednesday, September 30, 2009
So, I ended up going out to the stores this morning after all... :) Here's what I picked up at Maceys:


(10) Cap'n Crunch cereal, on sale .98 each (when you buy 5 - coupon is in the weekly ad flyer)
(10) Quaker chewy granola bars 10ct, on sale .98 (when you buy 5 - same coupon as for cereal)
(1) frozen tater tot sticks, on sale .99 [not pictured - already in freezer]
(5) pkgs Western Family egg noodles, on sale .68
(1) 12ct case canned great northern beans, 8.16
(2) bunches bananas, .59/lb
(1) Dole Classic Iceburg salad mix, on sale .79
(1) green leaf lettuce, on sale .99
(2) 5lb bags russett potatoes, on sale .89 each
(2) Duracell 4ct C batteries, on sale 5.44 (4.44 after coupon)

I used (2) 1.00/1 coupons for the batteries [got from a home mailer earlier in the year]. They had the coupons for the cereal and granola bars up at the registers, so I didn't cut mine out of my ad, which made it really easy.

Total: $50.34

If you like Life cereal or Cap'n Crunch, .98 a box is a great deal! You just need to buy in multiples of 5 - ask for the coupon up at the register, or grab one or two of the sales ads up front.

I was happy to see the egg noodles on sale, and then I picked up extra carrots at Sunflower Market so we could have LionHouse Chicken Noodle Soup for dinner this week - love it!

What I'm Buying - Sunflower Farmers Market 9/30

Here's what I picked up at Sunflower Market:


(1) green leaf lettuce, .88
(2) green onions, .50 each
(1) pkg grape tomatoes, 1.00
(1) 2lb bag baby carrots, 2.00
(1) bunch broccoli, .77/lb
(1) 1lb bag carrots, .50
(3) limes, .20 each

No coupons.

Total: $7.30

What I'm Buying - 9/30

Just a quick heads up -

I'm not sure I'll be making it to the stores today. My little one has not been feeling well, and I don't think I want to drag her out in the rain. And in all honesty, there just isn't that much on my list for any particular store (2 things at Albies, 2 things at Smiths, 6 things at Maceys) and that can't wait for later in the week (no super hot deal items that would be in danger of going out of stock by tonight).

I may run to Costco to grab some batteries and check prices on some pants for the kindergarten kid (guess it's been awhile since we put pants on because when we broke out a pair this morning, they didn't even reach the top of his ankles - ARGH!!!).

We're having White Bean Chicken Chili for dinner tonight, and EVERYTHING comes out of food storage! :) I love food storage!

Recipes: HERE or HERE

*I made the second recipe last time and we really liked it. I just tried the first recipe this evening, and it was good, but a little too spicy. I couldn't figure out what I had messed up so bad, until I just now realized that instead of using canned diced green chiles, I accidentally used a can of diced jalapenos...and I only used a 1/4 of the can at that! Ugh!

How to Find Great Deals

Tuesday, September 29, 2009
I am sometimes asked how it is that I know about all of the great deals I get. I wish I could take credit and tell you that it is my pure genius that's behind it all, but alas, such is not the case. :) (Although, the razor deal at Target yesterday WAS one that I figured out on my own on Sunday when I saw the ad...)

Most of the time, I find out about these great deals from other people who are phenomenal when it comes to spotting great deals and are so kind and willing to share that info with others. My greatest source of inside info on great deals comes from PinchingYourPennies.com. Plain and simple, they are hands-down, the smartest group of deal-seaking geniuses on the planet! And we are so lucky that most of them are right here in Utah!

The best deals are posted on the home page at PinchingYourPennies.com now. If you'd like more up-to-the-minute info, become a fan of their page on Facebook. [A few days ago, they posted about a deal to get the new two-disc DVD/Blu-ray combo pack of Disney's Snow White for 14.99 at Amazon.com! I bought it along with one other book in order to qualify for free schipping, so I ended up getting both the DVD and the Blu-ray of Snow White for only 14.99, plus the book for 8.95.]

PinchingYourPennies.com - Homepage
Utah's Screaming Deals forum

LINK to the official PYP page at Facebook. (Hope I did that right...)

If you read the posts in the threads for each store's weekly ad in the Utah's Screaming Deals forum, you'll get TONS of ideas for deals at that store that week. There are literally hundreds of people posting deals and coupon match-ups, etc.

There are also several other blogs/web sites that I check periodically that list great deals. Here they are, in no particular order:

Utah Deal Diva
www.utahdealdiva.com

Abundant Food Savings
abundantfoodsavings.com

Living on Less
notlivingwithout.blogspot.com

Making Life Sweet
wantitall4free.blogspot.com

What I'm Buying - Target 9/28

Monday, September 28, 2009
Here's what I picked up at Target this morning:


(1) wooden storage bin, original price 24.99 but clearanced to 6.24
(1) Tide stain release 68oz, on sale 10.99 (8.74 after coupons)
(1) mini sewing kit, clearanced to .48 (going into 72hr kit)
(1) mini spray bottle, .99 (for doing my daughter's hair)
(1) travel Old Spice deodorant, .97 (to replace one in our travel items)
(6) Gillette Fusion razors, on sale 7.94 (1.44 after coupon and bonus gift card)

I used (6) 4.00/1 coupons on the razors [see P&G 9/27], and then used (1) 1.50/1 STORE coupon [see RP 8/23] AND (1) .75/1 manufacturer coupon [see P&G 8/30] on the Tide stain release.

Now, the deal with the razors is that you get a $5 Target gift card when you buy two. But you don't get the card until AFTER you pay for the razors, so you need to split them up into separate transactions, in twos, and then use the card for the first one to pay for the second set, then use the card from the second set to pay for the third set, etc. Or in my case, I did just two transactions - I bought all of the razors in the first transaction and got $15 in gift cards, then bought everything else in a second transaction and used those gift cards to pay for it.

Total spent: $29.54

It's a great deal on razors, especially since each comes with two blade cartridges, making the blades essentially .72 each. The big blade cartridge refill packs at Costco are something like $40 for 15 refill cartridges, or about 2.50 PER CARTRIDGE!!! Egads...

Friday Night Jam Session...

This is what I spent my Friday night doing...



That's 16 half-pints and 1 full pint of raspberry jam! I did the cooked kind because I like how it sets up better (my freezer jams tends to be on the runny or thin side sometimes) and I wanted to can it because I wanted it to be shelf-stable and not take up room in my freezer.

[You'll notice that there is one half-pint jar missing from the back row...it's in the fridge because the jam didn't even go 24 hours before we just had to dig in and open one! Yummy stuff!]

The raspberries weren't a smokin' hot deal, so I don't know that I saved any money by doing my own jam (versus finding a really good deal at the store using coupons), but at least I know what's in this stuff. :)

50 Things to Make with a Jar of Pasta Sauce

Sunday, September 27, 2009
Looking for some easy meal ideas? Have lots of pasta sauce in your food storage (which you bought ridiculously cheap using coupons, of course)? Then this link is for you!

This is Food Network's 50 Things to Make with a Jar of Pasta Sauce!

Coupon Preview 9/27

Friday, September 25, 2009
Here is the LINK to the coupon preview for this Sunday's paper, from Taylortown Previews. Looks like there will be one SmartSource insert and a P&G insert.

2. Make a Plan (more info)

Do you have a plan in place in case of an evacuation emergency? Would you know what to grab? Could you grab everything you need to and make it out in under 10 minutes?

Having a plan of what to take with you, where it is located, and who is responsible to grab it can save you very precious time in case of an emergency evacuation.

Here is an interesting video, "Evacuation: The 10-minute Challenge". How would your family do on a challenge like this?

Need some help getting a plan in place? Here is a great blog post at PreparedLDSFamily on how to put together your own grab and go plan and list.

2. Make a Plan (more info)

Thursday, September 24, 2009
Here is a link to a Family Home Evening lesson on putting together emergency contact information for your family.

LINK

1. Get a kit (more info)

Here is a great Family Home Evening lesson on making a basic survival kit.

LINK

And here is one on gathering emergency supplies around your home.

LINK

What I'm Buying - Albertsons 9/23

Wednesday, September 23, 2009
I took some time and channeled into my inner coupon zen this evening and was able to coax my coupon mojo into making a brief appearance. So once the kiddos were in bed, I made a mad dash to Albertsons. Here's what I picked up:


(2) Kellogg's frosted mini wheats, on sale 2.50 (.75 after promo and coupon)
(2) Kellogg's Special K crackers, on sale 2.50 (.50 after promo and coupon)
(2) Kellogg's Cinnabon bars, on sale 2.50 (.50 after promo and coupon)
(2) Keebler Fudge Shoppe cookies, on sale 2.50 (.50 after promo and coupon)
(2) Keebler snack cracker packs, on sale 2.50 (.95 after promo and coupon)
(1) gallon 2% milk, 1.89 (free after coupon)
(2) lbs red delicious apples, on sale .99/lb (free after coupon)
(1) pkg Ocean Spray Craisins, 2.99 (.99 after coupon)

The top five on the list above are part of the "Buy 10 Get $10 Off" promo they are running this week (that ends up being $1 off each item).

I used (1) 1.50/2 printable coupon for the cereal [see GroupC at GrocerySmarts], (2) 1.00/1 printable coupons for the Special K crackers [see GroupA at GrocerySmarts], (2) 1.00/1 printable coupons for the Cinnabon bars [see GroupA at GrocerySmarts], (2) 1.00/1 printable coupons for the cookies [see this LINK - Internet Explorer only - or this LINK - Safari only - or the link on the Albertson's list at GrocerySmarts], and (2) .55/1 printable coupons for the cracker packs [see GroupA at GrocerySmarts].

I also used some coupons from a Kellogg's "Fuel for School" booklet that was in stores several weeks ago:
- Save $2 on milk when you buy (2) Keebler cookies
- Save $2 on fresh fruit when you buy (2) Keebler cracker packs
- Save $2 on Ocean Spray Craisins when you buy (2) Kellogg's Frosted Mini Wheats

I then used the $5 Catalina coupon I got from Monday's shopping trip.

Total: $2.91

(Without the Catalina coupon it was $7.91, still a phenomenal deal. If you don't have the Fuel for School coupons, just leave off the bottom three items, and you'll pay about $6.50 for 10 items!)

Oh, Albertsons, how I will miss you when you are gone...

What I'm Buying - Smiths 9/23

I seem to have lost my coupon mojo somewhere on vacation...and my ability to count to 10...

I went to Smith's this morning, but it wasn't one of my better trips. At any rate, here's what I picked up:



(2) gallons 2% milk, on sale 1.67
(2) Excedrin migraine 24ct, on sale 2.37 (1.37 after coupon)
(2) Excedrin extra strength express gels 20ct, on sale 2.37 (1.37 after coupon)
(4) Coke 20oz, on sale 1.00
(3) Reese's pb cups king size, free with coupon and Coke purchase
(1) Hershey's chocolate bar king size, free with coupon and Coke purchase
(2) dozen large eggs, on sale .99
(6) gala apples, on sale .50/lb
(6) granny smith apples, on sale .50/lb
(6) golden delicious apples, on sale .50/lb
(4) Keebler fudge shoppe cookies, on sale 1.67 (1.17 after coupon)
(2) Keebler cookies, on sale 2.00 (1.50 after coupon)
(2) loaves Wonder bread, on sale 1.67 (1.12 after coupon)
(6) Juicy Juice 64oz, on sale 2.49 (1.99 after promo, .99 after coupon)
(3) Dreyer's ice cream, on sale 2.49 (1.99 after promo)
(3) Skinny Cow frozen treats, on sale 2.49 (1.99 after promo)

The Juicy Juice, Dreyer's and Skinny Cow were part of the "Buy 10 Items, Get $5 Off" promo - only you'll notice that I got 12 items (see, I can't count to 10), so 2 of those items didn't get the discount - ARGH! On the list I made last night, I put 4 juice, 3 ice cream and 3 frozen treats, mostly because I only had 4 juice coupons and then needed to make it to 10 items. But then I found another juice coupon that was 1.00/2, so I changed my list to 6 juices, but then forgot to take off 2 of the ice creams or frozen treats. So I ended up buying $5 extra that I didn't need.

I used (4) 1.00/1 coupons for the Juicy Juice [RP 8/9], (1) 1.00/2 coupon for the Juicy Juice that I got in a magazine, (4) 1.00/1 printable coupons for the various types of Excedrin [see link in GrocerySmarts list], (4) 1.00 off coupons for the candy wyb Coke [in-store display, at my store it was up by the self-check registers], (3) 1.00/2 coupons for the cookies [they were attached to the cookie packages at the store], and (2) .55/1 printable coupons for the Wonder bread [see this POST at PinchingYourPennies.com], and then I got $5 off for the Buy 10 promo.

The cookies were not originally on my list - they were an impulse buy [shame on me!] - see what I mean about losing my mojo?

Total: $49.81

What I'm Buying - Sunflower Market 9/21

Monday, September 21, 2009
My last stop this morning was the Sunflower Farmers Market. Here's what I picked up:


(3) lbs tomatoes, on sale .77/lb [didn't know they were on sale here or I would have skipped buying the tomatoes at Smiths...grr...that's what I get for not checking the ad better before going]
(2) heads green leaf lettuce, on sale .88 each
(1) head iceburg lettuce, on sale .88
(1) cucumber, .69
(1) bunch green onion, .50
(1) bag baby carrots, 1.50
(2) Silk Soy Milk, on sale 2.49
(3) packages super lean (93%) ground beef, on sale 1.97/lb

No coupons used.

Total: $35.24

Now, I have a confession to make. If you look back through the grocery photos, you'll see that I bought 10 pounds of super lean hamburger just a few weeks ago. We used some of that for dinners, but about 6 pounds of it sat in the fridge. I was going to use it to make meatballs, but things got really busy, and by the time I got around to it, it was a week later and the hamburger had gone bad. I had to throw out 6 pounds of hamburger - ARGH!!! What a waste of good money! I am so ashamed.

So let that be a reminder - even when you can get groceries at super cheap prices, it is still a waste of money if you buy stuff that you won't use, or that you can't use fast enough and then have to throw out.

(You'll see soy milk occassionally in my grocery trips because we have varying degrees of dairy allergies in our family.)

What I'm Buying - Smiths 9/21

My third stop this morning was to Smith's - here's what I picked up:


(1) gallon 2% milk, on sale 1.67
(2) bags green seedless grapes, on sale .79/lb
(2) bunches bananas, .59/lb
(4) lbs tomatoes, on sale .99/lb
(1) bunch cilantro, .49
(4) jalapeno peppers, .29 total
(2) yellow onions, .45 total
(1) head garlic, .39

No coupons used.

Total: $13.11

Can you tell what I'll be attempting to make this week? (Anyone have any good salsa recipes???)

What I'm Buying - Albertsons 9/21

My second stop this morning was to Albertsons - here's what I picked up:


(5) Special K cereal, on sale 2.99 (1.50 after promo and coupon)
(12) Pepperidge Farms goldfish crackers, on sale 1.25 (about .84 after Catalina coupon)

I used (2) 1.00/2 coupons for the cereal that I found in a little blinkie machine right next to the Special K (because my other ones from the coupon insert listed in the GrocerySmarts list had expired), and then got an automatic $5 off for buying 5. [The SpecialK is for my grandmother, and she'll pay me back for those, so my net out-of-pocket will be even less.] No coupons used for the crackers.

Total: $23.70 + $5 Catalina coupon good off next trip

Transaction #2:


(4) Campbell's Chunky soups, on sale 1.25 (.59 after Catalina and manufacturer coupon)
(4) Campbell's Select Harvest soups, on sale 1.25 (.59 after Catalina and manufacturer coupon)
(4) Campbell's tomato soup, on sale .50 (.33 after Catalina)
(2) Pepperidge Farms cookies, on sale 2.00 (1.34 after Catalina)

I used (1) 1.00/4 coupon for the Chunky soups [SS 8/16] and (2) .50/2 coupons for the Select Harvest soups [also SS 8/16]. I also used the $5 Catalina coupon from the previous transaction.

There is a coupon available for the tomato soups, making them .23 each [SS 9/12], but that's the week that I didn't get any papers, so no coupon for me.

Total: $11.27 + got another $5 Catalina coupon good off next order

***Watch the soups - three of mine rang up wrong at the register (one at 2.99!) even though they were all part of the promo.

I'm Back!

Vacation was absolutely wonderful! We're back, and now the hard part begins - getting back into the normal routine (and doing laundry, and unpacking, and restocking the fridge, etc., etc., etc...).

I LOVE food storage - we saved so much on vacation by taking food with us from our food storage. And it helped when we got back, because the fridge was bare but I didn't have to panic because there was plenty of stuff for dinner downstairs on the shelves or in the freezer!

My first job to tackle this morning was restocking the fridge. I ran to 4 stores in under 2 hours! It was awesome! :) My first stop was to Walmart to grab some leftover Sunday papers for the coupons. To my amazement, they even had some of the Sunday double packs leftover (which is rare for Monday morning). I was sure happy to see those!

But I have to tell you, I am also SOOOO incredibly sad - I didn't get a chance to get ANY papers last week, and when I got home and saw how many inserts had been in last week's paper, I cried. Trust me, I am still kicking myself for that one...oh well. I'll get over it - eventually.

2. Make A Plan (more info)

Tuesday, September 15, 2009
Once you have chosen an out-of-state emergency contact, work on putting together a family info sheet with names, numbers and details of your family emergency plan. Here are some great resources to help you out:

Family Emergency Plan worksheet at Ready.gov (PDF)

Family Emergency Plan Online Tool

Steps to creating a Family Emergency Plan at BeReadyUtah.gov

2. Make A Plan

Sunday, September 13, 2009
One of the best ways to be ready for an emergency is to plan ahead. What will you do? Where will you go? How will you get there? Who will you call? Where will you be able to find help? What will you take with you?

Begin now to put together a family emergency plan. Start by identifying an out-of-state (or at least out-of-town) emergency contact. During large-scale emergencies, phone lines are swamped (if they're even operable at all) and must be reserved for emergency communications, so it may become difficult to place local calls or receive any incoming phone calls. Have an out-of-state contact who can act as "information central" and who can coordinate information sharing among various family members. Make sure all family members have the name and phone number(s) for this emergency contact.

1. Get a kit (More info)

Saturday, September 12, 2009

The MOST IMPORTANT thing to include in your emergency preparations is WATER. You can go weeks without food - it wouldn't be pleasant, but it is at least possible. But you can't go that long without water.

You should consider several different options for water. Having water-purifying tablets or bleach treatments or water filters is good, but do not make that your only plan, because those methods require you to HAVE water that you can then filter or treat. And there are various scenarios where you might find yourself without access to water, even untreated water.

Plan to have at least a 3-day supply of water on hand. That's 1 gallon of water per person per day (so 3 gallons minimum per person). See the topic of "Water Storage" in the left menu on this blog for more info on storage options and instructions.

Should you find yourself in an emergency at home without adequate water, tap the water sitting in your water heater. You can also use the water in your toilet tank (NOT the stuff from the toilet bowl...) if you had to (or at least use it for washing wounds or dishes or whatnot, even if you can't bring yourself to drink it).

September is National Preparedness Month!

Friday, September 11, 2009
So, President Obama has declared September 2009 to be "National Preparedness Month". It was perfect timing to go with our recent Enrichment night activity on "Be Prepared". The emphasis this month for the national preparedness campaign is threefold:
  1. Get a kit.
  2. Make a plan.
  3. Be informed.
In conjunction with this campaign, they have revamped the website and it has tons fo great information!

Ready.gov (This is where I got most of the handouts for our activity.)

Step 1 is to get a kit of supplies that will help you make it on your own for at least three days.

Here are links to several suggested lists of what to include in a kit:

Checklist 1 (PDF)
Checklist 2 (HTML)
Checklist 3 (printer-friendly PDF)

You can also click on the topic "72-Hour Kits" on the left side of this blog, and you'll be taken to a list of all the posts we've done on putting together 72-hour kits.

The Ready.gov campaign has also put together a great website for kids, to help them learn and prepare. There are games, handouts, videos and more! LINK

What I'm Buying - Smiths 9/11

So, I FINALLY was able to make it to the store this morning... Here's what I picked up:



(1) case Libby's cut green beans 24ct, on sale 10.56 (6.56 after coupons)
(1) case Libby's canned corn 24ct, on sale 10.56 (6.56 after coupons)
(1) case Dinty Moore beef stew 12ct, on sale 20.28
(1) case Kroger kidney beans 24ct, on sale 11.99
(1) case Kroger cream of mushroom soup 24ct, on sale 11.99
(1) case Kroger tomato soup 24ct, on sale 10.68
(1) Huggies wipes, 1.61
(1) Kroger baby wipes, 2.00
(4) Reese's cups candy bars, on sale .50 each (free after coupons)
(2) bunches bananas, on sale .39/lb
(1) tray shortbread cookies, supposed to be on sale 2.99 but rang up 5.99 [GRRR!!! That's two trips in a row where Smiths has overcharged me $3!]

I used (6) 1.00/3 coupons for the Libby's canned vegetables [from a Parade magazine insert several weeks ago], (2) 1.00/3 printable coupons for the Libby's vegetables [see link from the Smiths GrocerySmarts list], (2) .55/1 coupons for the Reese's [SS 8/23] and (2) Buy 1 Get 1 Free coupons for the Reese's [also from SS 8/23].

I bought the baby wipes not on sale because I had 198 points towards my BabyClub on my FreshValues card, and I just heard that they're going to discontinue the BabyClub points at the end of the month, so I wanted to make it to the 200 point mark so I could get my $10 reward certificate. So I just grabbed $3 worth of baby stuff that I knew I would use.

Total: $81.94 + $10 BabyClub reward certificate

This makes two weeks in a row that I haven't been to Albertsons...and yes, I am suffering a bit of withdrawal if you're wondering... :)

Preparedness Posts

Wednesday, September 9, 2009
I'm sorry it has been a few days without new posts - things have been absolutely crazy the last few days!

Just a heads up, I won't make it to the store this morning for my normal weekly grocery run, but I hope to make it later tonight or tomorrow, so check back if you want to see what I picked up. There are so many case lots sales this week it's hard to choose from among all the deals!

Tonight is our ward's enrichment activity, and we'll be talking about preparedness. For those who can't make it tonight, check back over the next few days and I will have posts with links to tons of great information on being prepared - you won't want to miss this!

Be Prepared!

Just a reminder that tonight is our Enrichment Activity!

Topic: Be Prepared!

It's National Preparedness Month - are you ready?

Where: Cimarron ward building
Time: 7:00pm

If you signed up to do #10 cans, don't wear anything too fancy tonight - it might get a little messy! I will have all of your materials ready at the building. Plan for extra time after the lesson so that we can get the canning done.

What I'm Buying - Smiths 9/3

Thursday, September 3, 2009
Here's what I picked up at Smith's this morning:


(12) Kroger Value apple juice 64oz, on sale 1.00
(3) Pictsweet Delux steamers veggies, on sale 1.00
(10) Kroger shredded cheese 8oz, on sale .99 [except I just noticed one rang up at 3.99 - GRRR!!!!]
(1) Kroger stuffing mix, 1.39 [not on sale, another grrr, but needed for a recipe]
(8) pkgs Reese's cups, on sale .50 (free after coupon)
(4) Kroger singles cheese slices, on sale .99
(1) loaf white bread, clearanced to .79
(4) Hefty OneZip 17ct ziptop storage bags, on sale 1.00 (2 @ .80 and 2 @ .73 after coupons)
(1) bunch red grapes, on sale .88/lb
(1) bunch green grapes, on sale .88/lb
(2) bunches bananas, .59/lb
(1) head green leaf lettuce, 1.49

I used (4) .55/1 coupons for the Reese's [SS 8/23], (4) Buy 1 Get 1 Free coupons on the Reese's [SS8/23 - so I bought four (but got them free with the .55/1 coupons) and then got four free], (1) .55/2 coupon for the Hefty bags [RP 8/30], (2) .20/1 peelie coupons that were on the Hefty bags boxes, and (1) 3.50 off Catalina coupon from last week.

Total: $45.71

It should have been $3.xx less (they overcharged me on one of the shredded cheeses). *sigh* Just hasn't been my day...

Enrichment Activity, Wednesday September 9

Wednesday, September 2, 2009
Be Prepared!

Wednesday, September 9, 2009
7:00pm @ Cimarron ward building

We're going to talk food storage and emergency preparedness, do a few demos and then we will have some portable can sealers there that night for you to can items for your food storage.

As part of our Enrichment activity in September, we will be showing you how to use the portable can sealers that are available to “rent” (for free) from most Home Storage Centers (“canneries”). They are quick and easy to use with just a little practice.

If you would like to can some items for yourself that night that you can take home and add to your food storage, please let me know. We have to buy in bulk, so we need to know exact numbers and have payment made before we pick up the materials that morning. I need orders and payment by Monday, September 7 please.

Prices are as follows:

Beans, black               $4.40/can
Beans, pinto               $4.00/can
Beans, white               $4.40/can
Milk, nonfat dry           $5.40/can
Rice, white                  $3.75/can
Sugar, granulated        $4.40/can
Wheat, hard red           $2.75/can
Wheat, hard white       $2.75/can
Oats, quick                  $1.90/can
Oats, regular               $1.90/can

For those who have their own food already, you can get just the #10 cans you will need. They are $1.10 each (that includes the oxygen absorber - needed for all items EXCEPT granulated sugar). If you're unsure of how many cans you'll need, email me and I have a sheet that lists the equivalent amounts per can.

What I'm Buying - Maceys 9/1

Here's what I picked up at Macey's on Tuesday (note, this was part of last week's sales):


(3) cans vital wheat gluten, on sale 4.99
(10) Don Julio flour tortillas, on sale .79
(12) Langers 32oz fruit juice, on sale .59 wyb 3 + in-store coupon
(1) 12pk Shasta soda, free with $25 purchase

I didn't bring any coupons with me - they had the coupons for the free Shasta and the Langers juice right at the registers.

Total: $31.02

The vital wheat gluten is for making wheat bread, and the recipe that I've had the most luck with calls for 1/3 cup for every 2 loaves made, so it doesn't take long to go through one can.

What I'm Buying - Kitchen Kneads 9/1

I got a chance to stop at Kitchen Kneads yesterday for the first time (thanks Caralee!). It is a small store but they have some great stuff! My favorite find isn't even in the picture, but here's what I got:


(1) sourdough starter, 2.65
(1) jar anise seeds, 4.19
(1) bag dried peas, 1.31
(1) 50lb bag steel-cut oats, 22.15

The steel-cut oats are my favorite kind and I got the big bag so I could put them in #10 cans next Wednesday at our Enrichment activity - I am stoked because the last #10 can I bought at Blue Chip cost me $10.14 just for one can!

Total: $31.21

The anise seed is for trying out THIS recipe...

KSL Article

Tuesday, September 1, 2009
KSL ran an article today on the importance of being prepared for emergencies.

LINK